Nackamoderaterna

Nackamoderaterna

Bli medlem
HemValet 2026NyheterPolitikPolitikerOmrådenSakfrågorEvenemangKontakta oss
HemNyheterNacka Har Hoeg Andel Behoeriga Laerare

Meny

  • Politiker
  • Nyheter
  • Evenemang
  • Politik
  • Kontakta oss

Genvägar

  • Integritetspolicy
  • Om cookies
  • Mina sidor
  • Nackamoderaternas intranät / MyClub
  • Blå Rummet

Sociala media

Kontaktuppgifter

Besöksadress

Nacka stadshus, Granitvägen 15

131 81 Nacka

Sverige

Postadress

Nackamoderaterna, Box 4122

131 04 Nacka

Sverige

E-post

nacka@moderaterna.se

Copyright © 2026 Nackamoderaterna

Nacka har hög andel behöriga lärare

Skola
16 Maj 2024

Nacka har högre andel behöriga lärare än genomsnittet i både Stockholms län och Sverige. I gymnasieskolan är 90,5 % av lärarna behöriga, och det fortsätter att öka.

Nacka har hög andel behöriga lärare

Nacka ökar sin redan höga andel av legitimerade och behöriga lärare hela vägen från förskoleklass till gymnasiet. I samtliga jämförda skolformer är andelen behöriga lärare högre i Nacka än i Stockholms län och riket. Högst andel legitimerade och behöriga lärare i Nacka kommun finns i gymnasieskolan (90,5 procent), följt av förskoleklass (90,1 procent) och grundskola (78,9 procent).

- Det är glädjande att i Nacka kommun ökar andelen legitimerade och behöriga lärare i förskoleklass, grund- och gymnasieskola jämfört med föregående läsår, säger utbildningsnämndens ordförande Eivor Örenmark (M)

- Spridning mellan skolorna förekommer, så det finns fortsatta utmaningar att öka andelen legitimerade och behöriga lärare i vissa skolor och undervisningsämnen och även vad avser speciallärare i skolan generellt samt vad gäller lärare med specialpedagogisk högskoleexamen i de anpassade skolformerna betonar utbildningsnämndens ordförande Eivor Örenmark (M)

Nacka jämfört med Stockholms län och Sverige:
Förskoleklass:
Andel legitimerade och behöriga i Nacka: 90,1 %
Snitt i Stockholms län: 83,9 %
Snitt i hela Sverige: 86,6 %

Grundskola:
Andel legitimerade och behöriga i Nacka: 78,9 %
Snitt i Stockholms län: 73,1 %
Snitt i hela Sverige: 71,5 %

Gymnasieskola:
Andel legitimerade och behöriga i Nacka: 90,5 %
Snitt i Stockholms län: 85,8 %
Snitt i hela Sverige: 84,2 %

Omnämnda

  • Eivor Örenmark

Politiska frågor

  • Sveriges bästa skola för varje barn, varje dag
  • Fler behöriga förskollärare

Relaterade nyheter

18 Aug 2026

Pressmeddelande: Sveriges bästa skola för varje barn, varje dag

Vi har höga ambitioner för Nackas skolor. Skolan ska vara en trygg och lärorik plats för alla barn varje dag, där målet är att alla barn ska lära och växa utifrån sina egna förutsättningar med både självkänsla och framtidstro. I Nacka ska lärarna få fokusera på undervisning och kunskap står i centrum.

20 Apr 2026

Sveriges bästa skola för varje elev, varje dag – nu utökar vi skolbudgeten

Nacka ska ha Sveriges bästa skola varje dag, för varje elev. För att detta fortsatt ska vara möjligt har den styrande Alliansen (M, C, L, KD) i 2026 år budget valt att öka anslaget till skolan med 177 miljoner. För att ta nästa steg i att utveckla Nackas skolor kommer vi nu i en vårändringsbudget att skjuta till ytterligare 30 miljoner. Vi kommer alltid att prioritera skolan i Nacka.

12 Jan 2026

Toppbetyg för Nackas skolor

Nackas skolor får högsta betyg på alla delar av skolinspektionen – utan en enda anmärkning på utvecklingsområden!

15 Sep 2025

Sickla skola invigd

I fredags fick vi inviga Sickla skola efter en omfattande renovering. Resultatet är en modern och flexibel skolmiljö som samtidigt tar vara på den unika 50-talsarkitekturen som kännetecknar byggnaden.