Även 2025 kommer Nacka att göra ett positivt årsbokslut. Det samlade resultatet blir 415 miljoner kronor. Med en ekonomi i balans kan vi fortsätta satsa och investera i skola, idrott, natur och trygghet.

Förra veckan presenterade (S)-styret budget i både Stockholms stad och region, budgetar som innehåller både nedskärningar och skattehöjningar. Höjningen av skatten i Region Stockholm innebär en skattehöjning på cirka 2 800kr för en genomsnittlig familj i Nacka nästa år. Utöver skattehöjningen, påverkas även Nackabor av högre patientavgift i sjukvården, dyrare SL-kort, färre bussar och nedskärningar i vården.
- Politik handlar mycket om att prioritera och regeringen har skjutit till flera miljarder för att hjälpa kommuner och regioner att klara det tuffa ekonomiska läget. Vi moderater prioriterar skolan och äldreomsorgen, en skattehöjning finns inte på kartan. Våra invånare känner redan av högre boendekostnader och dyrare matpriser, de har inte råd med högre skatt. Jag ser det som min skyldighet att försöka underlätta för Nackaborna och samtidigt säkra kvaliteten i välfärden, säger Mats Gerdau (M), kommunstyrelsens ordförande. Vi sitter mitt i budgetförhandlingar tillsammans med våra allianskollegor, och jag ser fram emot att presentera vår budget för 2024. Vi tar ansvar för ekonomin, vilket innebär att när andra skär ner kan vi växla upp.
I våras tillförde den styrande Alliansen 36 miljoner till välfärden i Nacka genom en tilläggsbudget, i syfte att bibehålla den höga kvalitetsnivå trots inflationen. Om några veckor presenterar vi vår budget för 2024.
Även 2025 kommer Nacka att göra ett positivt årsbokslut. Det samlade resultatet blir 415 miljoner kronor. Med en ekonomi i balans kan vi fortsätta satsa och investera i skola, idrott, natur och trygghet.
Nacka tar örstaplatsen i Kommunernas kamp 2025 visar att Nacka har stark motståndskraft och goda förutsättningar att möta framtidens utmaningar.
Allianspartierna i Nacka presenterar en budget som sätter barnen och skolan främst. Med 177 miljoner kronor mer till skolan, förstärkningar till äldreomsorgen och en sänkt skatt vill Alliansen kombinera stark välfärd med ansvarstagande ekonomi i en växande och välskött kommun.
Socialdemokraterna i Nacka vill återinföra fastighetsskatten och begränsa ränteavdragen, vilket skulle göra det dyrare att bo i Nacka.