Nackamoderaterna

Nackamoderaterna

Bli medlem
HemNyheterPolitikPolitikerOmrådenSakfrågorEvenemangKontakta oss
HemNyheterVi Saenker Skatten

Meny

  • Politiker
  • Nyheter
  • Evenemang
  • Politik
  • Kontakta oss

Genvägar

  • Integritetspolicy
  • Om cookies
  • Mina sidor
  • Nackamoderaternas intranät / MyClub
  • Blå Rummet

Sociala media

Kontaktuppgifter

Besöksadress

Nacka stadshus, Granitvägen 15

131 81 Nacka

Sverige

Postadress

Nackamoderaterna, Box 4122

131 04 Nacka

Sverige

E-post

nacka@moderaterna.se

Copyright © 2026 Nackamoderaterna

Vi sänker skatten

Ekonomi
24 Okt 2023

Budgeten för nästa år innehåller bland annat en rekordstor satsning på skolan, ökade resurser till välfärden och sänkt skatt för Nackaborna.

Vi sänker skatten

Nu har Alliansen presenterat sitt budgetförslag för Nacka 2024, en budget som gör en rekordstor satsning på skolan, säkrar välfärden, gör kommunen grönare och tryggare och sänker skatten med 1 000 kronor för ett genomsnittligt Nackahushåll nästa år.

- Grunden för alla satsningar är att man har ordning på pengarna och det har vi i Nacka, därför kan vi gå fram med en skattesänkning och samtidigt säkra välfärden, säger kommunstyrelsens ordförande Mats Gerdau (M). Det är tuffa tider för alla nu, de höga räntorna och matpriserna har fått kännbara effekter för många familjer. Med rätt prioriteringar kan vi lindra detta med en skattesänkning, den femte på åtta år. Att jobba ska alltid löna sig.

Skattesänkningen på 10 öre per intjänad hundralapp är den femte skattesänkningen på åtta år i Nacka. Totalt har moderatledda styren sänkt skatten med 75 öre sedan 2017, eller totalt 32 000 per hushåll mellan 2017-2024.

Omnämnda

  • Mats Gerdau

Politiska frågor

  • Mer pengar i plånboken
  • Det ska löna sig att arbeta
  • 100% av skatten till kärnverksamhet

Relaterade nyheter

06 Feb 2026

Bokslut 2025: Ordning och reda i ekonomin

Även 2025 kommer Nacka att göra ett positivt årsbokslut. Det samlade resultatet blir 415 miljoner kronor. Med en ekonomi i balans kan vi fortsätta satsa och investera i skola, idrott, natur och trygghet.

23 Jan 2026

Nacka är Sveriges mest robusta kommun

Nacka tar örstaplatsen i Kommunernas kamp 2025 visar att Nacka har stark motståndskraft och goda förutsättningar att möta framtidens utmaningar.

27 Okt 2025

Mer skola och mindre skatt i Alliansens budget för 2026

Allianspartierna i Nacka presenterar en budget som sätter barnen och skolan främst. Med 177 miljoner kronor mer till skolan, förstärkningar till äldreomsorgen och en sänkt skatt vill Alliansen kombinera stark välfärd med ansvarstagande ekonomi i en växande och välskött kommun.

20 Maj 2025

Socialdemokraterna i Nacka vill ta tillbaka fastighetsskatten – Vi säger nej!

Socialdemokraterna i Nacka vill återinföra fastighetsskatten och begränsa ränteavdragen, vilket skulle göra det dyrare att bo i Nacka.