Nackas skolor får högsta betyg på alla delar av skolinspektionen – utan en enda anmärkning på utvecklingsområden!
I höst öppnar två nya resursskolor i Nacka med inriktning på elever med autismspektrumtillstånd. Skolorna kommer ligga i Orminge och Skuru-Duvnäs.

Till höstterminen 2023 startas två nya resursskolor i Nacka, en i Orminge och en i Skuru-Duvnäs med inriktning på elever med autismspektrumtillstånd (AST). Syftet är att förbättra skolgången för elever med särskilda behov och de nya skolorna ska ersätta de särskilda undervisningsgrupper som tidigare funnits på vissa skolor. Beslutet kommer fattas av kommunstyrelsens verksamhetsutskott i nästa vecka.
- Nacka ska ha Sveriges bästa skolor, och så även för de som behöver extra stöd i skolgången, säger Mats Gerdau (M), kommunstyrelsens ordförande. Nu startar vi upp två riktiga resursskolor och koncentrerar kompetens och erfarenheter, så att alla elever ska få det stöd man behöver för att lyckas.
Nackas skolor får högsta betyg på alla delar av skolinspektionen – utan en enda anmärkning på utvecklingsområden!
I fredags fick vi inviga Sickla skola efter en omfattande renovering. Resultatet är en modern och flexibel skolmiljö som samtidigt tar vara på den unika 50-talsarkitekturen som kännetecknar byggnaden.