Nackamoderaterna

Nackamoderaterna

Bli medlem
HemNyheterPolitikPolitikerOmrådenSakfrågorEvenemangKontakta oss
HemPolitikSakfrågorStaerkt Stoed Foer Barn Med Npf

Meny

  • Politiker
  • Nyheter
  • Evenemang
  • Politik
  • Kontakta oss

Genvägar

  • Integritetspolicy
  • Om cookies
  • Mina sidor
  • Nackamoderaternas intranät / MyClub
  • Blå Rummet

Sociala media

Kontaktuppgifter

Besöksadress

Nacka stadshus, Granitvägen 15

131 81 Nacka

Sverige

Postadress

Nackamoderaterna, Box 4122

131 04 Nacka

Sverige

E-post

nacka@moderaterna.se

Copyright © 2026 Nackamoderaterna

Sakfråga

Stärkt stöd för barn med NPF och särskild begåvning

Alla elever behöver olika förutsättningar för att lyckas. I Nacka har vi därför startat tre resursskolor med särskild kompetens för elever inom autismspektrum och med NPF. Vi ser att fler sådana resursskolor behöver starta kommande år.

Alla barn är olika. Elever med större behov får i dag en högre skolpeng så att skolan ges förutsättningar att möta varje enskilt barn, det tycker vi är rättvist och vi vill höja det tillägget. Samtidigt behöver skolan bli bättre på att uppmärksamma även elever med särskild begåvning, som riskerar att inte få tillräckliga utmaningar. Med tidig upptäckt och rätt stöd kan fler elever nå sin fulla potential.

Tillhör kategori

  • Skola

Aktuellt om Stärkt stöd för barn med NPF och särskild begåvning

23 Apr 2024

Nacka startar resursskola i Älta

Nu startar vi Nackas tredje resursskola med inriktning på elever med NPF. Skolan kommer ligga i Älta.

04 Mar 2024

Stärkta insatser för barn med NPF och särskild begåvning

Vi stärker insatserna för de barn med NPF-diagnoser, särskild begåvning eller som på annat sätt har ett behov av särskilt stöd.

23 Jan 2023

Två nya resursskolor startar i Nacka

I höst öppnar två nya resursskolor i Nacka med inriktning på elever med autismspektrumtillstånd. Skolorna kommer ligga i Orminge och Skuru-Duvnäs.

Ansvariga politiker

Mats Gerdau
E-post070-431 92 00
Eivor Örenmark
E-post